Kehidakustányról
Kiváló gyalogtúra lehet Kustány Sziget védett természeti területének meglátogatása, a szintén védett területén lévő Deák kúthoz történő kirándulás, mindkét helyen pihenő és főzőhely várja az idelátogatókat.
Figyelem! Tüzet csak a kijelölt helyen gyújtson, akkor, ha nincs tűzgyújtási tilalom. A tűzhelyet csak eloltás után hagyja el!
A falut körbevevő dombokon még fellelhető régi szőlőművelési forma, sok az öreg hegyi hajlék, ahol a kint lévő gazdák szívesen kínálják jó minőségű asztali boraikat.A szőlőhegytől csak pár lépés a tölgyes, bükkös, akácos erdők, melyek körbeölelik a települést, itt egész évben lehet kirándulni, gombázni, nyárelőn erdei epret szedni, télen kiváló szánkózási lehetőséget adódik a tiszta lejtőkön. A völgyben csendesen folyó Zala horgászási, kirándulási célpont Ha az év különböző szakában az erre járó a hegyeket völgyeket nyitott szemmel, óvatos lépéssel járja sok apró csodát fedezhet fel, mely mind-mind a szemnek és a fényképezőgép objektívjének ajánlott. Falu környékének természetes növénytakarója az illír jellegű bükkösök, gyertyánosok és tölgyesek, melyek a dombokon zárt erdőt alkotnak a Zala völgyében láperdővé alakulnak. Itt virágzik tavasszal a hóvirág, szellőrózsa, mocsári gólyahír nyáron a mezei árvácska, katángkóró, erdei ciklámen később az őszi kikerics. A Zala folyó völgyének láperdőiben és réteken virágzik a védett kockás liliom (fritillaria meleagris)e kedves kis növénynek a népnyelv többfajta nevet is adott. Mondják kongóvirágnak, kongócskának, kotúliliomnak, bíbictojásnak, kakukkvirágnak, szerencsemáknak, fekete tulipánnak és nevezik mezei kisasszonynak is. Az erdőkben, réteken csapadékos években sokféle ehető gomba szedhető. A mező nagyvadban gazdag, különösen őzek, szavasok és vaddisznókat láthatunk. A folyó parton szemlélődve találkozhatunk vízimadarakkal, az erdők énekes madár világa különösen gazdag. A sétát tesz a szőlőhegyben különösen a Kustányi oldalon gyakran találkozhat évszázados berkenyefákkal, szelídgesztenyékkel. A település (Kehida, Dózsa utca) különleges, szép látványossága a fehér gólya fészke.
Deák Kúria XVIII. század
- Cím: Kehidakustány, Kúria utca 6.
- GPS koordináták: N 46.8449 E 17.0928
- Telefon: 83/334-007
- Téli nyitva tartás:
november l. - március 31-ig, kedd-szombat 10-17 óráig, szünnap vasárnap és hétfő. - Nyári nyitva tartás:
április 1.- október 31-ig, kedd-vasárnap 10-18 óráig, szünnap hétfő.
Gyümölcsoltó Boldogasszony Római Katolikus templom XVIII. század
- Cím: Kehidakustány, Deák Ferenc utca 7. (kulcs Deák F. u. 8. állandóan látogatható)
- GPS: É 46°8433 K 17°0917
- Telefon: 83/360-319
A templom építéséhez Hertelendy Gábor l747-ben fogott hozzá, felszentelése 1755. április 5-én történt. Eredetileg is Gyümölcsoltó Boldogasszony tiszteletére szentelték, ezt a titulusát jelenleg is őrzi. A tornya 1807-ben készült el. Berendezése barokk munka, diadalív szerű főoltára az angyali üdvözletet ábrázolja, szobrokkal gazdagon díszített. Tornyában három harang lakik, a legnagyobb közel 4 q súlyú. Részletes egyházműemlék-történeti leírást a templom bejáratnál elhelyezett tájékoztató táblán olvashatnak.
- Miserend: vasárnap déli 12 óra, búcsú nap: húsvét hétfő
A templom állaga az elmúlt évtizedekben nagyon leromlott, ezért kérjük, különösen a településen élőket, Kehidakustányból elszármazottakat, és az ide ellátogató vendégeket hogy adományaikkal segítsék a műemlék felújítását. Adományaikat a templom felújítása céljáról külön erre a célra nyitott bankszámlára utalhatják.
Temetőkápolna XIII. század
- Cím: Kehidakustány, temető
- (állandóan látogatható, kulcs a körjegyzőségi hivatalban)
A román eredetű, 13. századi épületet 1719-ben újították meg, majd a Deák család sírboltjává alakították át. A 19. század közepéig a család ebbe temetkezett. Oltára 18. századi barokk munka....